inscrierea cainilor la politie

Problemele de legislatie legate de animale, atat de companie cat si de curte sau salbatice, se discuta aici.

Moderator: laura34215

inscrierea cainilor la politie

Postby v1per on Tue Apr 13, 2010 1:03 pm

buna ziua...am un metist de amstaff care trebuie inregistrat la politie si la asociatia chinologica(sau asa mi s-a spus) vreau sa va intreb daca este obligatoriu sa il castrez? si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a-l inscrie la politie? si in caz de vreun accident gen un amstaff sau pit bull care musca pe cineva iar persoana respectiva se duce la politie...politia va veni prima data la cei care au cainii inregistrati si ce ne poate face? in cazul in care cainele nostru nu a muscat pe nimeni...adica nu vreau sa mi se intample ca tot eu sa primesc amenda desi cainele nu a facut nimic si este totul inregula cu el.
imi cer scuze daca nu am postat unde trebuia. nu am mai gasit niciun topic asemanator unde sa postez mesajul
multumesc.
v1per
puiandru
puiandru

Re: inscrierea cainilor la politie

Postby OANAE on Tue Apr 13, 2010 2:41 pm

Acestea sunt reglemetarile privind regimul de detinere al cainilor periculosi si agresivi: OUG nr 55/2002 si Legea nr 60/2003
"...Let us always take time to listen to what our dogs are telling us. They are talking all the time..."
OANAE
aproape alfa
aproape alfa

Re: inscrierea cainilor la politie

Postby lavi13 on Wed Jun 13, 2012 1:09 pm

Si eu am un pui de amstaff, insa nu stiam ca trebuie sa merg la politie sa-l inregistrez.
lavi13
puiandru
puiandru

Return to Legislatie